Развитие на услужливата памет – едно безгранично умение

Умението за запаметяване е един от онези ключови еволюционни процеси дали тласък на нашето осъзнато съществувание и обуславящо развитието на човешката цивилизация въобще.

Интересен факт е, че в древността паметта на човек е била аршинът, спрямо който сме определяли, интуитивно или обективно, от какво тесто сме замесени. Била е маркер за интелект, синоним на потенциал, белег за просперитет.

Някои от най-знаменитите исторически личности са отвърдили имената си именно благодарение на тази феноменална своя памет – от изнасянето на брилянтни речи до извикване на важни събития или факти в правилния исторически момент, проява на хладен ум в критични ситуации. Да, гориво за това е именно услужливата памет. 

Гъвкавата памет ни помага да мислим критично, да съобразяваме бързо и да реагираме оптимално без значение от обстоятелствата. 

Парадокс или не – за запаметяването на огромен обем от данни в наши дни вече не се изисква почти никакво усилие от човешкото съсловие. 

Всяко дигитално устройство пази в архива си информация за това къде, какво и как трябва да бъде изпълнено. Публично достъпни регистри подпълват нашето незнанието и дават пространни отговори по въпроси на теми от изграждане на космически кораби до кулинария.

Тогава можем ли да твърдим, че лошата памет днес е само онова досадно чувство, наследство от хиляди поколения, за което трябва просто търпеливо да изчакаме еволюцията отново да стори нужното и изтрие това непотребно вече умение?

Ползи за цялостно развитие

Мисленето е продукт на комплексната дейност на нашия мозък, а паметта е компонент от него, който затваря този жизнено важено процес. Без добра памет сме за никъде, а поддържането на когнициите в оптимална форма е признак не само за гъвкава мозъчна функция, но и за добро психическо, а от там и емоционално здраве.

Други значителни ползи от активното развитие на паметта са:

  • Физиологично въздействие върху всички мозъчни центрове
  • Самочувствие (психически комфорт в критични ситуации)
  • Предпоставка за висока ерудиция

Ползи за училище

За добро или за лошо училищният модел на учене се променя с достатъчно бавни темпове, за да можем и днес да кажем, че запаметяването на урочния материал продължава да намира централно място в училишния процес.

В реалност като днешната услужливата памет помага неимоверно много именно за:

  • Бързо и трайно запаметяване на материала, благодарение на усвоени техники за групиране и възпроизвеждане на информация
  • Учене без напрежение. Натрупаният психологически стрес и страховете в крехка училищна възраст оформят личността ни (плахост, неувереност, цялостна неудоволетвореност от личността)
  • Освобождаване на много лично време за всички останали дейности

Трудности

За всеки минал по пътя на усвояване и затвърждаване на ценно умение не е тайна, че онзи, който дръзне да предизвика и промени себе си е изправен пред трудности като:

  • Създаването на навици като ключова първа стъпка за създаване на основа за успех
  • Процесът на осъзнаване в какво не си добър и именно там да инвестираш повече лично време
  • Да пречупиш нетърпението си, да проявиш воля и да се надскочиш опирайки се на вече изградените навици и натрупаните осъзнавания
  • Сам да си поставяш новите бариери след като започнеш да постигаш първите резултати

Резултати

С правилен подход резултатите никога не закъсняват. И максимата е вярна и тук – колкото повече, толкова повече!

    • Подобрена концетрация
    • Подобрена оперативна, средносрочна и дългосрочна памет
    • Умение за анализиране, синтезиране, групиране и възпроизвеждане на информация
    • Следствие на по-горните три – предпоставка за справяне с информационно претоварване (бърнаут)

В заключение

Упадъкът на паметта, в буквален и преносен смисъл, е един от бичовете на новото време.

Трябва да помним, че услужливата памет преди всичко се възпитава, не се дава по рождение. Затова бъдете упорити и възпитавайте своя малък гений в умението да управлява процесите на паметта.

А ние от академия АМАКидс оставаме на една ръка разстояние.

Потърсете ни!